KAMPOL
tel. 697 282 414
Zwalczanie Owadów Warszawa

Owady zagrożenia

Jak pomóc osobie użądlonej przez owady?
Nakryć na kilkanaście do dwudziestu minut zimnym okładem np. lodem, roztworem kwasu bornego, sody oczyszczonej, kompresem z octem i posmarować miejsce użądlenia używając kremu antyseptycznego.

Wskazane jest również podanie leków przeciwzapalnych takich jak aspiryna lub preparatów odczulających np. wapno musujące, jeżeli wystąpi rozległy miejscowy obrzęk.

Alergicy po użądleniu mogą mieć objawy takie jak: trudności z oddychaniem, wysypka na skórze, kurcz mięśni, silne bule brzucha, opuchlizna – należy w takich przypadkach po konsultacji z lekarzem podawać wapno, a nawet adrenalinę. U osoby dotkliwie pożądlonej czasem występują wymioty i omdlenia, które mogą doprowadzić do zapaści a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Niektóre osoby cechujące się dużą wrażliwością na jad, powinny być zaopatrzone w adrenalinę. W przypadku ukąszenia, należy niezwłocznie wykonać zastrzyk domięśniowy w udo oraz wezwać pogotowie ratunkowe, które odwiezie taką osobę do szpitala na obserwację, gdzie lekarz oceni stan zdrowia pacjenta.

Użądlenie przez owady – charakterystyka
Użądlenia w jamę ustną oraz skroń są najbardziej niebezpieczne a zwłaszcza dla alergików, ponieważ w niektórych przypadkach mogą nawet okazać się śmiertelne!!!

Owady najczęściej atakują gdy zostaną do tego sprowokowane. Czasami nieodpowiednie zachowanie powoduje u nich rozdrażnienie i stają się agresywne. Osy w przypadku użądlenia nie zostawiają żądła, więc nie ma potrzeby wyciągać go z ciała. Po użądleniu osy, neutralizujemy jad stosując kwaśny roztwór np. ocet. Jednakże jeśli to nie pomoże i zauważymy że po ukąszeniu osy zaczynamy bardzo puchnąć, należy odstawić domowe sposoby i udać się natychmiast do lekarza.

Użądlenie przez szerszenia powoduje bardzo silny bul. W przypadku ukąszenia nie radzimy sobie sami, tylko od razu udajemy się do lekarza, ponieważ tylko zażycie odpowiednich leków spowoduję zniknięcie opuchlizny. Przeważnie owady te atakują ludzi gdy próbują zniszczyć ich gniazdo. Jeśli zobaczysz ich siedlisko, nie zbliżaj się.

Jak zapobiegać osiedlaniu się owadów?
W celu zapobiegania zakładania kolonii przez osy, należy w okresie wczesnowiosennym zrobić przegląd altanek, poddaszy budynków, strychów, szop i zniszczyć powstałe w nich zaczątki gniazd. Należy również zabezpieczyć otwory w budynkach siatkami o gęstych oczkach. Pojedyncze osobniki w szczególności szerszenie należy usunąć, ponieważ są to owady szukające miejsca na gniazdo

Tagi